„Wydajemy Własną Książkę” w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie uczciła Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich? Otóż to międzynarodowe wydarzenie, które przypomina nam, jak wielką wartość niesie ze sobą książka i jak ważne jest, by szanować twórców i korzystać z ich dzieł uczciwie i odpowiedzialnie, stało się okazją do podsumowania jubileuszowej 20. edycji konkursu literackiego „Wydajemy Własną Książkę”, w którym młodzi ludzie piszą książki. Dokładnie w dniu święta, czyli 23 kwietnia, poznaliśmy uczestników konkursu, laureatów, ich prace oraz osoby zaangażowane w projekt.

Uroczystość uświetniło spotkanie autorskie z Agnieszką Olszanowską, autorką poczytnych książek dla dzieci i dorosłych, która w swoich książkach łączy to, co lokalne i codzienne, z tym, co uniwersalne i ponadczasowe – emocje, relacje, wybory towarzyszące każdemu niezależnie od wieku. Z wykształcenia i powołania jest bibliotekarką, a z zamiłowania – autorką kilkunastu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadebiutowała w 2010 roku „Przewodnikiem po Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach”. Potem były m.in.: „Wirtualnik egoistki”, „Genetyczna samotność”, „Wakacje w Ladispoli”, „Hej, hej kurczaki” – a także ceniona seria o Dziesiątej Wsi: „Listy z Dziesiątej Wsi”, „Miłość na Dziesiątej Wsi”, „Tajemnica Dziesiątej Wsi” oraz cykl „Wianek z…” – z dmuchawców, lauru, róż i pawich piór. Napisała też czterotomową serię o polskich babkach, wiejskich akuszerkach i położnych: „Sekretne schronisko”, „Dziewczyna z lampą”, „Pogotowie nadziei” oraz „Bociany na start”. Prywatnie pasjonuje się hodowlą pawi indyjskich, drobiu ozdobnego oraz kwiaciarstwem.

Pani Agnieszka odniosła się do książek stworzonych przez dzieci, eksponowanych podczas wydarzenia. Opowiedziała młodym twórcom o swojej drodze do pisarstwa. Udzieliła wielu cennych rad, m.in. żeby pisać o czym chcą, bo każdy temat jest dobry, aby nie zrażały się porażką i wyciągały z nich lekcję, aby dążyły do realizacji marzeń, bo te w jej przypadku spełniły się. Zasłuchani w jej opowieść byli wszyscy obecni, i dzieci i dorośli. Każdy uczestnik tegorocznej edycji został obdarowany książką autorki. Po rozdaniu nagród ustawiła się do niej długa kolejka po autografy.

Po spotkaniu z autorką, było podsumowanie XX Powiatowego Konkursu Literackiego „Wydajemy Własna Książkę”, podziękowania dla opiekunów tegorocznego konkursu, wyrazy uznania dla sześciu szkół, które uczestniczyły we wszystkich edycjach, statuetki i listy złożone na ręce dyrektorów, podziękowania dla najbardziej zasłużonych nauczycieli. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do Burmistrza Sochaczewa, który od początku pełnił honorowy patronat i wspierał jako sponsor nagród w WWK. Uhonorowano także Redaktora Naczelnego „Ziemi Sochaczewskiej” za rolę patrona medialnego, który promując i relacjonując kolejne odsłony konkursu, wpłynął na jego rozpoznawalność i prestiż w lokalnej społeczności, a literackie sukcesy uczniów mogły zaistnieć w szerszym odbiorze.

W tym roku do konkursu zgłoszono 24 książki. W całej jego historii powstało ich 643, a ich autorami było 719 młodych twórców. Te liczby robią wrażenie – są świadectwem ogromnego zaangażowania, kreatywności i prawdziwej pasji do słowa pisanego. Pomysł, by konkurs zawitał do Sochaczewa, zrodził się dziesięć lat po jego pierwszej edycji, zorganizowanej przez MDK Muranów oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie. Od tamtej pory Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie z oddaniem kontynuowała tę inicjatywę, rozwijając ją i dostosowując do potrzeb lokalnego środowiska. Od początku celem konkursu było promowanie czytelnictwa, krzewienie kultury literackiej, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz przybliżanie historii, tradycji i zabytków naszej Małej Ojczyzny. Dlatego właśnie sochaczewskie edycje miały co roku tematy nawiązujące do regionu, co dodawało pracom głębi i autentyczności. W ciągu 20 edycji uczestnicy pisali o: zabytkach regionu, florze i faunie, rodzinie, szkole, tradycjach kulinarnych, dzieciństwie, pasjach, marzeniach, ulubionych zabawach i lokalnej historii. Uczestnicy wykazywali się zaangażowaniem – poznawali historię miejsc, odkrywali lokalne ciekawostki, sięgali po rodzinne wspomnienia, a nawet zgłębiali etymologię nazw miejscowości. Z pewnością wszystko to przyczyniło się do budowania lokalnej tożsamości i postaw patriotycznych, co również było jednym z nadrzędnych celów organizatorów. Na przestrzeni lat w regulaminie pojawiały się zmiany – m.in. ograniczenia liczby autorów po tym, jak jedną z książek stworzyła ponad dwudziestoosobowa klasa. Po edycji poświęconej Żelazowej Woli, w której wpłynęły prace w formie przestrzennych fortepianów, ograniczono także format i objętość książek. Nie wpłynęło to jednak na zainteresowanie – wręcz przeciwnie! Wiele osób brało udział w konkursie kilkukrotnie, a każdego roku napływały zgłoszenia z nowych szkół. Książki zachwycały nieszablonowym podejściem do tematu, wyobraźnią, stylem narracji, budowaniem nastroju i autentycznością. Wyróżniały się prace pisane „z serca” – takie, które wywoływały uśmiech, wzruszenie lub na długo pozostawały w pamięci. Powstawały opowiadania, wiersze, listy, wywiady, pamiętniki, komiksy, powieści fantasy i kryminały – zarówno pisane prozą, jak i wierszem. Część prac była przygotowana komputerowo, inne – odręcznie, z niezwykłą starannością. Ilustracje i okładki często idealnie oddawały treść i klimat książek. Warto przypomnieć, że książki naszych uczestników dwukrotnie prezentowane były na Warszawskich Targach Książki na PGE Narodowym, gdzie stoisko z dziecięcymi publikacjami odwiedziły setki osób – miłośników literatury, dziennikarzy, mieszkańców Sochaczewa, a nawet redaktor naczelna audycji „Nasz Głos” z Łotewskiego Radia, która wkrótce wyemituje wywiad poświęcony konkursowi „Wydajemy własną książkę”.

W tym roku jury przyznało 17 wyróżnień, podkreślając, że poziom prac był wyjątkowo wyrównany. W skład komisji weszły: Stanisława Podgórska – sochaczewska poetka, Izabela Goryniak – redaktor „Ziemi Sochaczewskiej” oraz Teresa Zawisza-Chlebowska – nauczyciel polonista. Oceniając prace, brały pod uwagę oryginalność, poprawność językową, estetykę i stronę edytorską.
Tytuły, które szczególnie poruszyły, zaciekawiły i zostawiły ślad w pamięci oceniających. To: „Wspomnienia szkolne mojego dziadka”, „Marysia i Kropka”, „Letnia przygoda”, „Szept” oraz „Macierzyństwo”.

Oto wyniki tegorocznej edycji:

Szkoły podstawowe – klasy 1-4

I Miejsce

Julia Wasilewska kl. 3, SP Nowa Sucha – ”Letnia przygoda”

Pola Jażdżyk kl. 3, SP Iłów- „Marysia i … Kropka”

Julia Kujawa kl. 3, SP Iłów – „Wspomnienia szkolne mojego dziadka”

II Miejsce

Oliwia Olkowicz kl. 3, SP Iłów – „Magiczne wakacje Oliwii”

III Miejsce

Bruno Piątkowski kl. 2, SP 4 Sochaczew – „Tajemnica starej mapy”

Wyróżnienia:

Agata Dragan kl. 1, SP Iłów – „Przygody strzały”

Weronika Zientara kl. 2, SP Iłów – „Oliwia i Luluś”

Nikola Zientara kl. 2, SP Iłów – „Przygody Zuzi”

Szkoły podstawowe – klasy 5-8

I Miejsce

Natasza Kędzierska kl. 6, SP 2 Sochaczew – ”Szept”

II Miejsce

Aleksandra Kochańska kl. 8, SP Brzozów Stary – „Nowe Buty”

Maja Kochańska kl. 8, SP Brzozów Stary – „Wulkan”

III Miejsce

Mikołaj Dołęgowski kl. 7, SP Kaptury – „Podróż w nieznanie”

Zoja Trzcińska kl. 6, SP 1 Sochaczew – „Pomerdanie z poplątaniem, czyli świat oczami naszych pupili”

Wyróżnienia:

Lena Kuśmierska kl. 7, SP Nowa Sucha – „Do dłoni broń”

Maria Forysiak kl. 8, SP 1 Sochaczew – „Lilia pajęcza”

Szkoły Ponadpodstawowe

I Miejsce

Lena Chlebowska LO im. Kozubowskiego w Sochaczewie – „Macierzyństwo”

II Miejsce

III Miejsce

Wyróżnienia:

Maria Bartosiak LO im. F. Chopina w Sochaczewie – „Słowa w kwiatach miłości”

Gratulujemy Laureatom. Z całego serca dziękujemy Uczestnikom tegorocznego konkursu i wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w projekt przez dwie dekady.

To była już ostatnia edycja konkursu. Wierzymy, że w jego miejsce pojawi się wkrótce inny, równie piękny i wartościowy konkurs literacki dla uczniów szkół powiatu sochaczewskiego. Prosimy o śledzenia naszej strony https://sochaczew.pbw.waw.pl/.

Szczególne podziękowania i statuetki otrzymali:

Pan Daniel Janiak – Burmistrz Miasta Sochaczew

Pan Daniel Wachowski – Redaktor Naczelny „Ziemi Sochaczewskiej”

Pani Małgorzata Gorgis – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie

Pani Anna Kuliś – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie

Pani Elżbieta Kopka – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

Pani Jadwiga Sikorska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie

Pani Mariola Szypszak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie

Pan Tomasz Studziński – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kapturach

Pani Barbara Krasuska – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie

Pani Małgorzata Orzeszek – wieloletni nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. I Armii Wojska Polskiego w Giżycach

Oto zestawienie tytułów poszczególnych 20. edycji:

I edycja: Wydajemy własną książkę o tematyce ekologicznej.
II edycja:Wydajemy własną książkę o tematyce regionalnej.
III edycja: Wydajemy własną książkę. Zabytki mojego regionu.
IV edycja:Wydajemy własną książkę. Mój dom, moja rodzina.
V edycja:Wydajemy własną książkę. Tradycje kulinarne mojej rodziny.
VI edycja:Wydajemy własną książkę. Żelazowa Wola w słowie i obiektywie. Fotograficzne i literackie impresje.
VII edycja:Wydajemy własną książkę. Moja ulica (moja miejscowość) – jej historia i codzienność.
VIII edycja:Wydajemy własną książkę. Śladami historii. Moja propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej po okolicy.
IX edycja:Wydajemy własną książkę. Gdybym był burmistrzem, wójtem, sołtysem…
X edycja:Wydajemy własną książkę. Moja szkoła.
XI edycja:Wydajemy własną książkę. Powiat sochaczewski jakiego nie znamy – flora i fauna mojej okolicy.
XII edycja:Wydajemy własną książkę. W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś.
XIII edycja:Wydajemy własną książkę. Cudze chwalicie, swego nie znacie.
XIV edycja:Wydajemy własną książkę. Na tropie mojej pasji.
XV edycja:Wydajemy własną książkę. (…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie.
XVI edycja:Wydajemy własną książkę. Włącz wyobraźnię. Jaką tajemnicę kryją ruiny sochaczewskiego zamku?
XVII edycja:Wydajemy własną książkę. Skąd jestem? – mój dom, moje miast, moja Ojczyzna.
XVIII edycja:Wydajemy własną książkę. Pamiętajcie o ogrodach.
XIX edycja:Wydajemy własną książkę. Dmytro, opowiem Ci bajkę o mojej miejscowości.
XX edycja:Wydajemy własną książkę. Temat dowolny.

E.Sz.

Link do fotorelacji

Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
Powrót